Kadir Topbaş’ın UCLG Başkanlığı uluslararası basında yankı buldu

Başkan Topbaş’ın Meksika’nın başkenti Mexico City’de, 114 ülkenin 1000’den fazla şehrinden 3 bine yakın belediye başkanının katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin yeni başkanı seçilmesi, dünyanın değişik ülkelerinden gazete ve internet sitelerinde yer buldu. Bu haberler, yeni dünyanın şekillenmesinde İstanbul’un üstlendiği misyonu daha iyi anlatıyor.

Esenler’e Büyükşehir yatırımı

İstanbul’un bütün ilçelerini eşzamanlı yatırımlarla daha yaşanır kılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Dörtyol’da trafiği yer altına alarak İstanbul’a yayalaştırılmış bir meydan daha kazandırıyor. Meydan inşaatını gazetecilerle birlikte gezen Başkan Topbaş, “Esenler inşallah Haziran’a kalmadan 17 bin metrekarelik bir meydan kazanacak” dedi.

Sanatçılar, Başkan Topbaş’la sıkıntı içindeki meslektaşlarını konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, her alanda yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un sorunlarını bir bir çözerken bir yandan da kültür ve sanat dünyası ile olan ilişkilerini zinde tutmaya çalıştıklarını söyledi. Topbaş ayrıca, Kartal Yakacık'taki huzurevini ihtiyacı olan sanatçılar için tahsis etmeyi düşündüklerini kaydetti.

İstanbul Akvaryumu’nu dünya konuşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehre yeni simgeler kazandırmaya devam ediyor. Planı ve yapımı daha önceki dönemlerde başlamasına rağmen Başkan Topbaş’ın göreve gelmesi ile boyut değiştiren ve pek çok tema ile dünyadaki benzerlerinden ayrılacak olan Florya İstanbul Akvaryum’u Nisan ayında hizmete girecek. Florya İstanbul Akvaryumu’nu basına tanıtan Başkan Kadir Topbaş, pek çok temayı içinde barındıran akvaryum hizmete girdiğinde örnek olacağını ve dünyanın bu akvaryumu konuşacağını belirtti.

Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu Nisan’da hizmete giriyor

Büyükşehir, İstanbul’un altında tünel yollar inşa etmeye devam ediyor. Kağıthane-Bomonti, Bomonti-Dolmabahçe tünellerinden sonra Sarıyer-Çayırbaşı Tünel Yolu’nda da sona yaklaşıldı. Basın mensuplarıyla birlikte yapımı tamamlanmak üzere olan Sarıyer – Çayırbaşı Tünel Yolu’nu gezen Başkan Kadir Topbaş, tünelin Nisan ayında hizmete gireceğini müjdeledi ve “Toplamda 34 tane yapmayı planladığımız tünel yollar tamamlandığında şehrin altından geçen 142 kilometre yolla kimseyi rahatsız etmeden ve kamulaştırma bedeli ödemeden İstanbul’un her yerini birbirine bağlamış olacağız” dedi.

Süryani Lidere taziye ziyareti

Başkan Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, abisi İsveç’te vefat eden İstanbul Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin’e taziye ziyaretinde bulundu.

UCLG için Ban Ki Moon ile görüşme…

UCLG Dünya Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta çok önemli temaslarda bulundu. UCLG’nin daha etkin bir kuruluş haline gelmesi için en üst düzeyde taleplerini dile getiren Başkan Topbaş, Birleşmiş Milletler binasında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüştü.

Başkan Topbaş BM Genel Kurulu’nda konuştu

UCLG Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuştu. Başkan Topbaş, dünya çapında yerel yönetimlerin afet riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalarda Birleşmiş Milletlerle paralel çalışmanın önemli olduğuna inandığını belirtti.

Başkan Topbaş New York’u UCLG üyesi olmaya davet etti

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York şehrine giden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı ( UCLG ) Dünya Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile görüştü. Başkan Topbaş görüşme sırasında " New York’u UCLG üyesi olarak görmek istiyoruz" dedi.

Marty Markowitz: “Ne Mutlu Türküm Diyene”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Brooklyn Belediyesi'ni ziyaret ederek, orijinal kişiliği ile sürpriz bir şekilde konuşmasına “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözüyle son veren Belediye Başkanı Markowitz ile görüştü.

Mayıs’ta Hacıosman’a metro ile gidiyoruz!...

İstanbul’un her iki yakasında yeraltında demirden ağlar ören İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Metrosu’nun inşaatı tamamlanan Darüşşafaka-Hacıosman Hattı’nı Mayıs ayında hizmete alacak. Tamamlanan hattın test sürüşünü yapan Başkan Kadir Topbaş, “Mayıs ayında açılacak hat ilerde Çayırbaşı’na kadar uzayarak yüzeye çıkacak ve burada sahile yapılacak metroyla buluşacak. Hacıosman’dan Taksim’e 24 dakikada, Yenikapı’ya 32 dakikada, havalimanına ise 63 dakikada ulaşılabilecek” dedi.