İstanbul küresel finans merkezi oluyor

Dünyanın farklı bölgelerinden ekonomi, siyaset, bilim dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren “Değişim Liderleri Zirvesi”nde, Türkiye’de değişimin simge ismi Başbakan Erdoğan açılış konuşmasını yaptı. Zirvenin “Yeni Finans Merkezi İstanbul” oturumunda konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2011’in yükselen yıldızının İstanbul olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul bölgesel ve küresel finans merkezi olabilmenin bütün özelliklerini taşıyor” dedi.

Yeni tramvaylarla sefer aralığı 2 dakikaya düşecek

Başkan Topbaş, Kabataş – Bağcılar Tramvay Hattı’nda çalışacak ileri teknoloji tramvayları tanıttı ve Tarihi Yarımada’daki çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi. Topbaş, inceleme sırasında Tarihi Yarımada’nın adım adım yayalaştırıldığını hatırlatarak, “Tarih yayalaştırılmış alanlarla kurtuluyor” dedi.

Dünya standardındaki laboratuvar ile su ve atıksular kontrol altında!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, su problemi yaşanmaması için büyük altyapı yatırımlarına devam ederken, bir yandan da suyun kalitesini en iyi şekilde değerlendirme hizmeti verecek kimyasal analiz labaratuarını hizmete aldı. İSKİ tarafından atıksuların ve içme sularının analizi amacıyla kurulan yeni laboratuvar binasını Başkan Kadir Topbaş açtı. 3 ayrı laboratuarda içme suyu, evsel ve endüstriyel atıksular ile deniz ve göllerden alınan numunelere her türlü mikrobiyolojik analizler, koku ve tat testleri yapılıyor.

İstanbul’dan kardeş Pakistan’a teknoloji desteği

Şehircilik ve bağlı hizmetler konusunda ileri teknolojiyi hem geliştiren, hem de kullanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kardeş Pakistan’ın Pencap Eyaleti’ne katı atık yönetimi konusunda bilgi ve teknoloji aktaracak. Protokolün imza töreninde bir araya gelen Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif ile Başkan Kadir Topbaş, yüzyıllara dayanan kardeşliğin çeşitli alanlarda işbirliğine dönüştürüleceğini açıkladılar.

UCLG’nin 2010-2013 dönemi ilk resmi toplantısı Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Başkanlığı'nın 2010-2013 dönemi ilk resmi toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Topbaş konuşmasında; '' Bizler, yerel yönetimler olarak, dünya üzerinde güçlü bir yerel yönetişimi sağlamak için uluslararası topluluk önünde daha proaktif bir gündem geliştirmeliyiz'' dedi.

Esenler en büyük yeşil alana kavuşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler Havaalanı Mahallesi’nde yaptırılan ve yaklaşık 50 dönümlük alan üzerine kurulu Bölge Parkı inşaatını inceleyen Başkan Topbaş, “Göreve geldiklerinden bu güne 18 milyon aktif yeşil alan oluşturduk ve İstanbul'a 2011 yılında 1 milyon 2 bin 11 ağaç dikmeyi programa aldık" dedi.

İstanbul’a kazandırılan 755 milyon TL’lik dev eserleri Başbakan Erdoğan açtı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından buyana pek çok alanda büyük yatırımlara imza atıyor. Bu yatırımlar birer birer hizmete alınırken, İstanbul aşığı Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımına büyük önem veriliyor...

Kentsel Dönüşüm’de önemli karar…

Her an için potansiyel tehlike olan deprem odaklı kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni bir döneme girildi. Başkan Kadir Topbaş’ın, vatandaşların rızasıyla parselleri birleştirerek ve imar artışı vererek İstanbul’u yenilemeyi amaçlayan projesinde sona yaklaşıldı. Kadıköy Fikirtepe ve çevre mahallelerden başlayacak projenin uygulama planları Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

Kıyıya paralel “Boğaz Seferleri” başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımının daha aktif kullanılabilmesi amacıyla Paralel Boğaz Seferleri Projesini hayata geçirdi. Projeye göre, 30 Kilometre’lik İstanbul Boğazında, Sarıyer’den Kabataş’a ve Beykoz’dan Üsküdar’a alternatif bir deniz hattı oluşturuluyor.

“Türkiye derhal AB’ye alınmalıdır!...”

Türkiye’nin dünya siyasetinde artan ağırlığı, Başkan Kadir Topbaş’ın da UCLG Başkanlığı ile başlayan yeni süreç, meselenin önemini kavrayan Avrupa’lı yöneticiler tarafından AB ekseninde Türkiye lehine görüşlerin ağırlık kazanmasına vesile oluyor. Avrupa Birliği–Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Komitesi Başkanı Raffaele Lombardo, “Türkiye’nin derhal AB’ye alınmasını bekliyorum. Çünkü geçen her an iki taraf aleyhine olmaya devam ediyor” dedi.