Okul Spor Salonları: 120 + 10 = 130!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime ve spora destek amacıyla Anadolu Yakası’ndaki 10 okulda inşa ettiği kapalı spor salonu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı. İstanbul’a 130 kapalı spor salonu kazandırdıklarını belirten Başkan Topbaş, “Dönemimizde sadece spora 657 milyon TL yatırım yaptık” dedi.

İstanbul’daki belediyeler iş kapısı olacak

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul’daki 38 İlçe Belediyesi istihdama yönelik işbirliği protokolü imzaladı. Protokol kapsamında iş bulmak ve işsizlik ödeneği almak isteyen vatandaşlar İstanbul’daki belediyelere müracaat edebilecek.

Bir destandır Çanakkale!

Çanakkale Zaferi’nin 95. yıl dönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği’nde tören düzenlendi. Şehit aileleriyle sohbet eden Başkan Topbaş, “Bugünleri bizlere yaşatan aziz şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Haydi çocuklar tiyatroya…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yaştan İstanbullunun sanat ile, özellikle de çocukların tiyatro ile buluşması için önemli yatırımlara imza atıyor. Bu yatırımlara son olarak, yenilenen Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu eklendi. Tiyatronun açılışını yapan Başkan Topbaş, “Dünyadaki belediyelerin en fazla bir iki tiyatrosu var. Bizim Şehir Tiyatrolarımızın sayısı ise 11’e yükseldi. Bu da kültür ve sanata verdiğimiz önemi gösteriyor” dedi.

Kartal Metrosu için dev kredi anlaşması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy-Kartal Metrosu’nda kullanılacak 120 vagon için BNP Baribas Fortis Bank ile 138 Milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Kartal-Kadıköy arasını 29 dakikaya indirecek projenin 2011’e yetişmesi için hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Topbaş, “Bu anlaşma İBB borç batağında diyenlere ithaf olunur” dedi.

Deniz ulaşımı için büyük yatırımlar devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz yatırımları hız kesmeden devam ediyor. İDO tarafından yenilenen Ahmet Hulusi Yıldırım Vapuru ile inşa edilen iki yeni iskele, Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı. Vapurun 40 yıl daha İstanbul’a hizmet verecek hale getirildiğini belirten Başkan Topbaş, dönemlerinde sadece deniz ulaşımına 450 milyon TL’lik yatırım yaptıklarına dikkat çekti.

Tarih ve teknoloji Yenikapı’da buluşacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Ajansı, “Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Projesi” için düzenlenecek uluslararası yarışmanın protokolüne imza attılar. Marmaray ile İstanbul Metrosu’nu entegre edecek Yenikapı Transfer Noktası, kazılarda ortaya çıkan arkeolojik alanı ve çevresiyle birlikte modern bir metro istasyonuna dönüşecek.